Lyžovanie a kontaktné šošovky v zime

 - ilustrácia.

Na hory v okuliaroch alebo v šošovkách? Jednoznačnou odpoveďou je, že v kontaktných šošovkách! Pre voľnosť pohybu pri športovaní, pre čo najlepšie videnie pri snežení aj na slnečné zjazdovky sú šošovky jednoducho lepšie, k inému záveru nemožno dôjsť. Zo všetkých prieskumov vyplýva, že pre vysokohorské lyžovanie športovci preferujú kontaktné šošovky. Na účel najlepšie zapasujú jednodňové kontaktné šošovky, ktoré sa dajú použiť jednorázovo a kedykoľvek.

A prečo sú vlastne šošovky lepšie ako okuliare?

  • Zraková ostrosť – šošovky oproti okuliarom neobmedzujú videnie pri rýchlej jazde, v šošovkách môžete aj periférne vnímať pohyby iných lyžiarov; niektoré šošovky majú navyše tzv asférickou plochu, ktorá pri rýchlych športoch a pri zhoršených svetelných podmienkach pomáha k vyššej ostrosti videnia
  • Voľnosť – keď si nasadíte lyžiarsku prilbu, okuliarové obrúčky a nožičky môžu tlačiť a lyžiarske alebo slnečné okuliare si na tie klasické okuliare jednoducho nenasadíte. Pri zmenách teploty sa okuliarové sklá zahmlievajú – so šošovkami tieto problémy odpadajú.
  • Ekonomické riešenie – lyžiarske dioptrické okuliare s ochranným UV filterom, sú drahšie ako jedna krabička šošoviek, šošovky navyše môžete použiť pre akúkoľvek inú príležitosť a iný šport.
  • Ochrana pred UV – kontaktné šošovky s UV filtrom spolu so slnečnými okuliarmi sú dokonalou ochranou pred silným horským slniečkom.
  • Bezpečnosť – pri páde sa kontaktné šošovky nerozbijú, ako tomu býva pri nosení okuliarov s následnými ťažkými úrazmi oka. Pri veternom počasí si so šošovkami môžete nasadiť ochranné okuliare.

TIP: Ak vyhľadávate lyžovanie a lyžiarske strediská, odporúčame portál lyžovanie.com.

V zime býva vzduch väčšinou aj veľmi suchý, keď sa k tomu pridá ešte chlad a vietor, naše oči trpia. Suchosť očí môžete cítiť pri mrazivých dňoch, kedy teplota klesá pod 0 °. Keď potom ešte vstúpite do miestnosti, kde ide klimatizácia naplno, pocit suchého oka sa len prehĺbi. Pri prechode zo zimy do tepla a naopak sa nám videnie navyše môže zahmlievať. To platí pre oči bez šošoviek aj bez okuliarov. Pri nasadených kontaktných šošovkách sa to môže prejaviť nepohodlím, trením šošovky alebo pocitom cudzieho telieska v oku.

V týchto chvíľach nie je nič jednoduchšieho, než použiť zvlhčujúce kvapky, ktoré by počas chvíle mali tieto problémy vyriešiť. Doprajú očiam i šošovkám dostatočnú vlhkosť a vám úľavu. Veľa modelov kontaktných šošoviek má v sebe navyše zvlhčujúce zložky, ktoré sa zo šošovky postupne uvoľňujú a oko zvlhčujú v priebehu nosenia, tie by mali byť pre zimné radovánky najlepšou voľbou. Netreba dodávať, že na zjazdovku je dôležité použiť lyžiarske okuliare, ktoré oči ochránia pred vetrom, snehovými vločkami a zmrznutými čiastočkami snehu.

Slnečný svit s UV žiarením je pre naše oči škodlivý, môže dokonca popáliť rohovku. V zime sa nám slnečné žiarenie zdá menej intenzívne, ale napriek tomu je jeho sila značná, pretože sa slnko odráža aj od snehu, preto by sme mali svoje oči pred UV žiarením chrániť aj v zime. Na zjazdovku si určite nezabudnite zobrať slnečné alebo lyžiarske okuliare.

Niekoľko modelov kontaktných šošoviek má zabudovaný UV filter. Ten chráni rohovku pred UV žiarením z lúčov, ktoré preniknú pod slnečné okuliare (za obrúčky alebo sa pod okuliare odrazia od nosa). Čo je ešte viac nebezpečné, je koncentrované žiarenie zamerané na najcitlivejšiu časť tela – rohovku.

Kontaktné šošovky nasadené v očiach určite nezmrznú, mráz by ich nosenie v očiach nemal nijako ťažšie ovplyvniť.

Ak cestujete na hory a bojíte sa, že šošovka po ceste zmrzne, žiadne obavy. Bez roztoku šošovka zmrzla, resp. by skôr vyschla. Roztok na kontaktné šošovky v mrazáku zmrzne, ale je k tomu potreba dlhší čas. Mráz navyše môže zloženie roztoku znehodnotiť a znížiť jeho dezinfekčné účinky, preto by mal roztok zostávať v izbovej teplote, ako je uvedené na obaloch.

Na tejto stránke nájdete odpovede na co znamena oznacenie na lyziarskych okuliaroch optic, okuliare pri lyzovani, lyzovanie s kontaktnymi sosvkami, lyzovat so sosovkami, trnava kontaktne biele optic, kontaktné šošovky a mráz, šošovky a lyžovanie, popálená rohovka od slnka, sosovky lyzovanie, zahmlievanie okuliarových skiel v lyžiarskych okuliaroch,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *